Idea coachingu

Źródeł coachingu upatruje się w sporcie. Ludzie pytani kim jest coach najczęściej odpowiadają, że to trener. Mają na myśli kogoś, kto pracuje z ludźmi by rozwinąć ich umiejętności.

Powstanie coachingu przypisuje się wydaniu książki „The inner game of tennis” Timothyego Gallwey`a. Autor, który jest zawodowym trenerem tenisa opisał swoje obserwacje i opracowane przez siebie strategie. Wykazał, iż u graczy w trakcie zawodów można zauważyć dwa rodzaje pojedynku – pierwszy związany z poziomem umiejętności i technik tenisowych, oraz drugi równie ważny odbywający się w umysłach graczy i rzutujący na efekty gry. Ten wewnętrzny pojedynek (wewnętrzna gra) dotyczy poczucia pewności siebie, nastawienia, wiary w swoje możliwości, motywacji, przekonań dotyczących siebie i przeciwnika itp. Wykazał również, że zajmując się tym obszarem można zapewnić zawodnikom znacznie szybsze i trwalsze efekty oraz większe sukcesy niż tylko trenując technikę gry.

Po dużym sukcesie książki Gallwaya, koncepcje w niej zawarte rozpowszechniły się w innych dziedzinach i ewaluowały. Obecnie coaching cieszy się sporą popularnością, świadomość społeczna tego czym jest wzrasta, coraz więcej osób decyduje się na odbycie własnego procesu coachingowego i ceni sobie uzyskane dzięki niemu efekty.

Zadaniem coachingu jest rozwój i uwolnienie osobistego potencjału Klienta. Indywidualne sesje powodują, że Klienci wznoszą się ponad stare, utarte schematy myślowe i otwierają na nowe perspektywy. Dzięki otwartości umysłu są w stanie osiągnąć znacznie więcej oraz przeskoczyć ograniczające ich dotąd bariery. Uwalniając swój potencjał zaczynają realizować siebie samych i odczuwać większe spełnienie, satysfakcję i poczucie szczęścia. Cele pracy coachingowej Klienci określają sami, wierzymy, że każdy z nas wie co jest dla niego najlepsze i posiada niezbędny potencjał by zrealizować swoje zamiary. Jako coachowie z przyjemnością towarzyszymy naszym Klientom w drodze do realizacji ich celów i wprowadzania zmian.

Ciekawostka

Aspekt pracy coacha dotyczący umiejętnego zadawania skutecznych pytań przypomina styl pracy Sokratesa, który dzięki odpowiednim pytaniom pomagał ludziom odpowiedzieć sobie na ważne dla nich kwestie. Można by więc pokusić się o stwierdzenie, że coaching miał swoje źródła jeszcze przed naszą erą.